Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Evlilik Neden Sona Ermek Zorunda Kaldı ?

Seminerlerimde ergenlik çağındakilere şu soruyu sorarak başlamaktan hoşlanırım: “Aranızda kaç kişi evlenmeyi planlıyor?” Genellikle yarıdan fazlası el kaldırır. Derken, “Kaç kişi boşanmayı planlıyor?” diye sorarım, ama bu kez kimse el kaldırmaz.

Kimse boşanmayı planlamamaktadır.Çoğumuz da zaten böyle bir şey başımıza geldiğinde bunu inkar etmeye çalışırız. Devekuşu gibi, fırtınadan kaçmak için başımızı kuma gömmek isteriz. Ama ilişkimizde, ayna devekuşu gibi misalindeki bizden çok başkaları tarafından daha iyi algılanan sorunlarımız vardır.

Bir aşk ilişkisi üç parçadan oluşur. İki kişi ve o kişilerin arasındaki ilişki. Bunu bir köprüye benzetmek de doğru olabilir: İki kişi, köprünün iki ucundaki ayakları oluşturur, ilişki ise onları birbirine bağlayan bölümü. Köprünün herhangi bir ayağında meydana gelen değişiklik bağlantıyı gerer. Bazı değişiklikler köprünün kaldırabileceğinden fazla olduğundan, bağlantı çöker nehrin dibini boylar. İnsan ilişkilerinde, bu tür değişiklikler, kişiliğin gelişmesi, eğitim, dini inançlar, tavır değişikliği, huzursuzluk, öfke, yer değişimi ya da stres veya travmalara tepkinin bir sonucu olarak meydana gelir.

İlişki üzerindeki baskıyı kaldırmanın bir yolu da herhangi bir şekilde değişime uğramamak ya da gelişme kaydetmemekle mümkün olabilir pek sağlıklı bir yöntem olduğu söylenemez, değil mi? Sizin ya da eşinizin kişisel bir değişim sürecinden geçmiş olmanızın, aşk ilişkinizdeki etkileşim sistemini bozmuş olabileceğini, köprünüzü nehre gömdüğünüzü kabul etmek zorunda kalabilirsiniz.

Benliğinizden ve yeteneklerinizden kuşkulanıp, onları sorgulama gereği duyacak olursanız, o zaman değişimden kaynaklanan bu strese uyum göstermiş olmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Benim size cevabım şudur:

Yaşamımız boyunca öğrenmemiz gereken en önemli iki yetenek;

1-) Aşk ilişkisinde, iki kişi arasındaki köprünün nasıl kurulup korunacağını

2-) Çocuklarımıza nasıl anababalık yapacağımızdır. Bu önemli iki rol için eğitim ve pratiğimizi nerede ediniriz? Çoğunlukla aile ortamımızda elbette ki okulda değil.

Kısa bir süre önce, yüz kişilik bir kadın grubuna içerikli konuşmamda, aralarından kaç kişinin kendi anababalarınınki gibi bir evlilik yapmak istediklerini sordum. Sadece bir kadın el kaldırdı. Geri kalanlar ailelerinden mutlu bir aşk ilişkisi konusunda iyi bir eğitim almışlarmıydı? Siz ilişkinizdeki bir gerginlik karşısında nasıl uyum göstereceğiniz konusunda iyi bir eğitim aldınız mi? Muhtemelen almadınız. Bu döngüyü kırmadığınız taktirde ister istemez ebeveynlerinizin ilişkisini veya ilişki haritanızı tekrar etme meyilinde olacaksınız. Ve bu sorunlar ilişkilerinizde hep karşınıza çıkacak.Evlilik terapisti , aile danışmanı gibi uzmanlar evlilik sorunlarınızda geçmiş hayatınızla ilgili farkındalık ve yeni bir evlilik bilinci kazanmanıza destek olurlar.

 

Sevgiyle kalın..

 

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Çift ve Evlilik Terapisti 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar