Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Evlilik Yolculuğunda Ne Gerekli ?

Evlilik kurumunda eşler arasında gerçek yakınlığın oluşabilmesi için öncelikli olarak duygusal yakınlığın hissedilmesi gerekir. Tarhan’a göre kişilik özelliklerinin benzer olması durumunda çiftler arasındaki uyum olumlu yönde etkilenecektir fakat bundan kişilik özelliklerinin farklı olması problem olarak anlaşılmasın. Farklılıklara saygı duyulduğu müddetçe renkli bir ilişki sahibi olmuş olursunuz.

Evlilik ve insan ilişkilerinin temeli “sevgi, saygı ve güven”e bağlıdır. Bu bağlar aynı zamanda evliliğin temel ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Evlilikte çiftler, “değerli olma, kendini güvende hissetme, paylaşma ve sorumluluk duygusu” gibi evlilikteki temel ihtiyaçların farkına varmalıdır. Çünkü evlilik sadece aynı ortamı değil, aynı duyguları da paylaşmaktır. Evlilikte fiziksel benzerlik olduğu gibi psikolojik beraberlik de, fiziksel iletişim gibi psikolojik iletişim de vardır. Evliliği evlilik yapan da, fiziksel olandan çok psikolojik beraberliktir.

Hangi Kişilik Boyutları, Evlilik Uyumunu Arttırır ?

Bazı kişilik boyutlarının da sağlıklı iletişimi ve Birtchnell’e göre uyumlu bir evlilik ilişkisini sürdürmeyi engellediği bildirilmektedir. Bunlara karşılık güvenilebilirlik boyutunun ise evlilikte uyumu artırdığını öne sürmektedir. Bu kişilik boyutları bakacak olursak;

-Bağımlılık: Kendine güvenememe, Sürekli desteğe gereksinim duyma, Aşırı ilgi bekleme.

-Güvenilebilirlik: Destek olabilme, Eşini olduğu gibi kabul edebilme, Duyguları ifade edebilme.

-Kontrolcülük: Eşi üzerine hakimiyet kurmaya çalışma, Aşırı sorumluluk yüklenme, Eşini ikinci plana itme.

-Kopukluk: Sürekli tek başına olmayı tercih etme, Eşine yakın olmaktan korkma, Duygusal alışverişe girememe tarzındadır.

Yukarıda belirttiğim kişilik boyutlarının her birinin belirgin bir davranış özelliği olduğunu görüyoruz. Kişinin davranışlarına yön veren tüm etkenlerin, tüm inançların psikolojik bir boyutu vardır. Psikoloji bilimi de bize der ki: ‘’ Her anormal davranışın altında, duygusal bir ihtiyaç vardır.’’ Duygular, duygusal ihtiyaçlar -sevme, sevilme, ait olma, değer verme, değerli bulunma vb.- kişinin evlenme davranışına ya da evliliğini devam ettirme davranışına değişik boyutlarda yön veren önemli bir motivasyondur. Evlilik terapisi istanbul oturumlarında da gördüğümüz, çiftler birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarını görmezden geldikleri için sorun yaşıyorlar. Burdan yola çıkarak, evlilik yolculuğunda gerekli olan en büyük özelliğin partnerimizin duygularına yanıt vermek olduğunu söyleyebiliriz. Bundan sonrası da uzlaşmaya veya uzlaşamamakta uzlaşmaya kalıyor.

 

Sevgiyle kalın.

 

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Çift ve Evlilik Terapisi 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar