Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Evlilikte Cinsellik, Duygusallık Olmadan Yaşanırsa

Kadın ve erkeğin içgüdüsel olarak birbirine cinsel eğilimi vardır. Bu eğilim neslin devamı için gereklidir de. Cinsellik, evlilikte mutluluğu oluşturan bir öğedir. Mutluluk ise yaşama sevinci duyabilmektir. Bedensel ve ruhsal yönlerden cinsel mutluluk hedefi olmasa insanın evlenmesi oldukça zor bir konudur.

Cinselliğin fiziksel ihtiyacı karşılaması, aynı zamanda sevgi ve aşk duygusu ile beslenmesinin gerçek bir psikolojik rahatlama sunacağı açıktır. Fakat evlilik terapisi, cinsel terapi klinik deneyimlerimden yola çıkarak size şunu söyleyebilirim. Doyurucu bir cinsel yaşantı, elbette önemlidir ama tüm sorunların özellikle de ilişki sorunlarının çözümünde pek de işe yarar değildir.

‘’Hocam çok kavga ediyoruz, iyi olan tek şey cinsellik’’ diyen bir çok çifte rastladım. Eğer duygusal ihtiyaçlarına cevap vermezlerse, tek başına bu artının evliliği kurtarma da bir işe yaramadığını da gördüm.

Aşağıda verilen bilgiler, Evliliğin Sürdürülmesi üzerine 2013 yılında Düzce de yapılan bir araştırmadan alıntıdır.

KADINLAR

– Eşlerine karşı duygusallık hissetmeyen kadınlar; cinsel yaşamlarında isteksiz olduklarını, dolayısı ile eşlerinin de cinsel yaşamlarından memnun olamadığını ifade etmiştir. Ayrıca bu çiftlerin karşılıklı duygusallığı yaşayan çiftlere kıyasla daha az cinsel birliktelik yaşamakta oldukları belirlenmiştir.

– Eşlerini seven ancak eşlerinin kendilerine karşı duygusallığı olmadığını hisseden kadınlar ilişkilerinde duygusal tatminsizlik yaşamakta ve evliliklerinin geleceği konusunda soru işaretleri taşımaktadır. Ayrıca cinsel yaşamlarında bir düzen olduğunu ancak tatmin edici olmadığını belirtmiştir.

ERKEKLER

–  Erkeklerde ise eşe karşı duygunun hissedilmemesinin cinsellik anlamında sonuçları daha farklıdır. Erkeklerin bir kısmı eşe karşı sevgi hissetmediğinde cinsel yaşamı devam ettirmekle birlikte, yaşadıkları cinselliği tatmin edici bulmamakta ya da cinsel yaşamlarındaki sorunlara karşı daha duyarlı ve daha tepkisel olmaktadır. Bu konuda, Cinsel Terapist İstanbul ilinde yaygındır, evlilik doyumu ve cinsel doyum için mutlak düşünülmelidir.

–  Erkeklerin cinsel tatminsizliklerine duygusal tatminsizlik de eklenirse başka kadınlarla daha fazla duygusal ve cinsel birliktelikler kurma eğilimi gösterdikleri söylenebilir.

–  Ancak genellikle tek başına cinsel tatminsizliğin söz konusu olduğu durumlarda bu konuda evliliklerini eleştirseler de duygusal yakınlıkları nedeniyle erkeklerin eşlerine sadık kalmayı tercih ettikleri gözlenmiştir.

–  Toplumsal yargının bu anlamda erkeklere ve kadınlara karşı yaklaşımının farklı olması nedeniyle erkekler evlilik dışı ilişki eğilimini daha açık ifade edebilmekte ve daha rahat davranışa dönüştürebilmektedir.

–  Ancak kadınlar aldatma eğilimini hem ifade etmekte, hem davranışa dönüştürmekte daha üstü kapalı davranmaktadır.

– Erkeklerin aksine kadınların genellikle başka bir erkekle ilişki kurarak kendi ilişkilerindeki sorunlardan kaçmak, rahatlamak ve sorunları ötelemek yerine boşanma eğiliminde oldukları gözlenmiştir.  Bizim de boşanma terapisi deneyimlerimizde gördüğümüz, ilişkilerin sorunları çözmek adına profesyonel yardım alma fikrinin genelde kadınlardan geldiği yönünde.

Sonuç olarak eşlerin sevme ve sevilme ihtiyaçları evlilik ilişkilerinde karşılanamadığında, duygusal huzursuzluk yaşanmakta ve cinsel yaşam da bu olumsuzluktan etkilenmektedir. 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar