Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Havamda Değilim ‘’Cinsel İsteksizlik’’

‘Tatlım, başım ağrıyor.’ Bu kelimeler çoğunlukla havasında olmayanlar tarafından bir bahane olarak kullanılır. Arada sırada seks havasında olmuyorsanız, bu büyük bir sorun değildir. Ama arzu eksikliğiniz devam ederse, buna bir çare bulunması gerekebilir.

Cinsel isteksizlik bazen, bir partnere karşı, bazen de genel olarak sekse karşı isteksizlik anlamına da gelebilir. Eğer partneriniz sizde cinsel istek uyandırmıyorsa ama yine de mastürbasyon yapmak ve/veya başka biriyle ilişkiye girmek istiyorsanız muhtemelen bir ilişki sorunuyla karşı karşıyasınız.

Eğer partnerinize karşı isteğinizi kaybettiyseniz, artık onunla seks yapmayı istememenizin nedenini bulmanız gerekir. Bazen bunun cevabı yalnızca seksin bir rutin haline gelmiş olmasıdır. Bu durumda cinsel hayatınıza renk katmak için biraz daha heyecana ihtiyacınız olabilir. Sorun buysa, güzel sevişme sanatının inceliklerini cinsel hayatınıza sokmalısınız. Biraz çalışmayla, siz ve partneriniz, cinsel hayatınıza yeniden renk getirmenin farklı yollarını bulabilirsiniz.

Bazı çiftler birbirlerini arzulasalar da, bunu farklı zamanlarda ya da farklı oranlarda yaşayabilirler. Bu durumlarda genel cinsel istek seviyeleri farklılık gösterebilir. Meseleyi daha iyi anlamak için Annie Hall filminden şu sahneyi anlatmak istiyorum. Annie”nin terapisti ona, Alfie’yle ne kadar sık seks yaptıklarını sorduğunda, Annie ‘’Her zaman,haftada üç kere’’ diye cevap verir. Aynı soruyu Alfie”nin terapisti sorduğundaysa, Alfie “Neredeyse hiç, haftada haftada üç kere,” diye cevaplar. Çiftler, bu soruna rağmen, her ikisini de tatmin edecek kadar zaman buluyorlarsa, birlikte kalabilirler. Seks arzusu daha yoğun olan partner, “boş geçen zamanları” telafi etmek için cinsel rutinine mastürbasyonu da ekleyebilir. Cinsel istek seviyeniz partnerinizkine uymuyorsa ne kadar sıklıkla seks yapacağınız konusunda uzlaşmak için bir cinsel terapistle çalışabilirsiniz.

Seks yada mastürbasyon yapmak için hiçbir istek duymuyorsanız, o zaman sizde bir cinsel terapist koçluğunda çalışılması gereken ‘cinsel istek bozukluğu’ olabilir. Cinsel isteğinizi kaybetmenizin nedenleri arasında şunlarda olabilir.

 

  • Hormonal dengesizlikler
  • Kendiniz ve partnerinizdeki bir hastalık ya da yaralanma
  • Antidepresan ilaçları kullanımı
  • Siz ya da partnerinizin aldatması,
  • İş ya da aileyle ilgili stres
  • İlişkinizdeki her türden iktidar meselesine duyduğunuz öfke (güç ve iktidar savaşları)
  • İlişkinizdeki ekonomik sorunlar
  • Sizin ya da partnerinizin önemli ölçüde kilo alması
  • Hamileliğin son üç ayı ya da evde bir bebeğin olması
  • Bir akrabanın ya da arkadaşın vefatı

 

Bu sorunların tümü, tıbbi ya da cinsel terapi ile çözülebilir. Eğer doktor, hormon seviyelerinizin isteğinizi azalttığını saptadıysa, ki bu durum özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda yaygındır, durumu düzeltmeyi denemek için uzman denetiminde hormon takviyesi alınabilir ( testosteron gibi). Ayrca cinsel terapistler de, cinsel isteksizlikle başa çıkmak ve sorunun kaynağını bulmak konusunda yardım etmekte harikadırlar. Bu nedenle, bir istek bozukluğunuz varsa yardim almayı mutlaka deneyin.

Sevgiyle kalın..

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Cinsel Terapist

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar