Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

İlişkilerde Öfke Ne Zamanları Ortaya Çıkar ?

Öfke duygusu, genellikle bireylerin kendi benliklerine ya da kendileri için önemli olan kişi ve değerlere yönelik bir saldırı algılanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, bireyler arzu ettikleri hedeflere ulaşma konusunda keyfi engellemelerle karşılaştıkları zaman yoğun bir öfke hissedebilmektedirler.

Yakın ilişkilerde de genelde çatışmalar, bir tarafın kendi isteklerinin diğeri tarafından engellendiğini algılamasıyla başlamaktadır. Dolayısıyla, romantik ilişkilerde yaşanan çatışmalarda öfke duygusunun çeşitli düzeylerde ortaya çıkması beklenebilecek bir durumdur.

Romantik ilişkilerde öfke duygusu birçok nedenle ortaya çıkabilmektedir. Ailelerde öfke duygusunun en çok şu altı temel nedenle ortaya çıktığı görülmüştür. Bu nedenler;

  • parayla ilgili konular,
  • çocuk bakımı,
  • kişilik özellikleri (partnerin kıskanç olması gibi),
  • birlikte geçirilen zamanın yetersizliği,
  • eşin ilgi göstermemesi ve
  • eşin ev içi sorumluluklarını yerine getirmemesidir.

Yakın ilişkilerde eşler birbirlerine karşı öfke hissettikleri zaman, bunu çeşitli yollarla ifade edebilmektedir. Örneğin bireyler eşlerine yönelik fiziksel şiddet uygulayabilmekte, çevredeki eşyalara zarar verebilmekte, eşlerine yönelik iğneleyici ve incitici sözler kullanabilmekte, konuyu kapatıp hiçbir şey olmamış gibi davranabilmekte ya da öfkelerine neden olan durum hakkında eşleriyle konuşmayı tercih edebilmektedirler. Ayrıca bireyler ilişkilerinde öfke hissettiklerinde yıkıcı davranışlara başvurabilmekte, öfkelerini kontrol edebilmekte ya da her ne pahasına olursa olsun öfkelerini bastırıp hiçbir şey olmamış gibi davranabilmektedir.

Belki de, öfke denilince akla en sık gelen davranış biçimi saldırganlıktır. Ancak;

öfke ve saldırganlığı birbirine tamamen eşdeğer iki kavram olarak değerlendirmek yeterli bir bakış açısı sunmayabilir. Çünkü öfke durumlarında bireyler sadece saldırganca tepkiler vermemekte ve bazen öfke duygusunu farklı biçimlerde ifade edilebilmektedir.

Bu nedenle, öfke durumlarında ortaya konabilecek diğer davranış örüntülerinin de ele alınması faydalı olabilecektir.

İlişkilerde, evliliklerde oluşan yoğun öfke çiftleri acıtır ve zamanla yorar. İlişki de doyumsuzluk oluşur ve keyifsiz bir hal alır. Bu durumda çoğu çift kendileri bu süreci atlatmaya çalışır ve daha içinden çıkılmaz bir hal alır bu süreç. Bir döngüye girerler her seferinde ve bu döngü onlar mahveder. Çift terapisi, evlilik terapisi ve aile terapisi bireylerin içine girdiği bu döngüyü ortaya çıkarmaya çalışır. Daha yetişkin yetişkine bir iletişim ortaya koyar. Çok geçmeden , böyle bir öfke döngüsünün içinde buluyorsanız kendinizi, evlilik terapisi İstanbul ilinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir uzmanlık alanıdır. 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar