Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Kaybedilen ve Yeniden Kazanılan Güven

Bizi en çok inciten, güven duyduğumuz kişilerin bize ihanet etmesidir. Yaşadığımız güven kaybı, acımızın dinmesinden uzun sürer. Bu bizi şoke eden, çevremizden soyutlayan ve kafamızı karıştıran bir deneyimdir. Kendimize, başkalarına ve insanlığa dair bakış açımızı tümüyle yeniden yapılandırırız.. Bildiğimiz bir ortamda dengemizi yeniden sağlamak zorunda kalırız ki, bu hiç de kolay değildir. Sarsılan güvenimizi onarmak için bizim de çaba göstermemiz gerekir. Geçmişte yaşadığımız benzer durumlardan kaynaklanan incinmişliklerimizi hatırlamak ve en son yaşadığımız kırılmayla birlikte onların da yasını tutmak durumunda kalırız.

Nasıl ihanete uğrarız?

 • Birisi bizi aldattığında,
 • Kandırdığında,
 • Yalan söylediğinde,
 • Sırt çevirdiğinde,
 • Tek taraflı ve art niyetli davrandığında,
 • Arkamızdan dedikodu yaptığında,
 • Öncesinde bize danışmadan önemli bir karar aldığında,
 • Hassasiyetimizden faydalandığında, g
 • Güvenimizi zedelediğinde,
 • Bize destek olmadığında,
 • Duygularımızdan kaçtığında,
 • Kriz anında yanımızda olmadığında,
 • Dertliyken halimizi hatırımızı sormadığında,
 • Aramızdaki anlaşmazlıkları ele almaya, işlemeye ve çözüme ulaştırmaya yanaşmadığında güvenimizin kuyusu kazılır.

Güvenmek Neden Risklidir ?

İnsanlara güvenmenin böylesine riskli oluşunun bir sebebi de insani saldırganlığın sınır tanımadığını gayet iyi bilmemizdir. Bazı hayvanlar aralarında kavga ederken rakipleri teslimiyet ifadesi olarak boğazını gösterirse türlerini koruma içgüdüsüyle geri çekilirler. Oysa biz insanlar saldırmayı sürdürebiliriz. Birinin bizi durdurması veya durmayı öğretmesi gerekir. Evlilik terapisi oturumlarında bazen ilk odağımız, çiftlerin birbirlerini yatıştırması olur. İşte bu yüzden kişisel bütünlüğümüzü geliştirmek tür olarak topluca hayatta kalmamıza katkıda bulunur. Her halükarda saldırgan iç güdülerimizi denetlemek ve davranışlarımızı saldırganlık içermeyen sevgi eylemlerine dönüştürme sorumluluğunu almak için sürekli çaba göstermek durumundayız. Bu sorumluluğu almak hem kendimizin hem de başkalarının aydın potansiyeline duyduğumuz güveni arttırır.

Güven Tekrar Kazanılabilir mi ?

Güven, ölmüş bir ayı gibi yeniden dirilemeyecek biçimde son bulmak zorunda değildir. Tıpkı kiş uykusuna yatmış bir ayı gibi, doğru zaman ve koşullar bir araya geldiğinde yeniden canlanacak şekilde sonlanabilir. Güvenilmez kişi özür dileyip de hatalarını düzeltmeyi teklif ettiğinde, sarsılan güvenimiz onarılmaya başlayabilir. Sonrasında yeniden tam anlamıyla güven duyabilmek için daha önce çekmiş olduğumuz onca acının ve yaşamakta olduğumuz yeniden uyum sağlama sürecinin niteliği gereği, karşımızdakinin uzun soluklu bir güvenilirlik süreci sergilemesine gereksinim duyarız.

Şıpsevdi Güven Beklenir!..

Bağımlılıkları, saplantıları veya işledikleri suçlar yüzünden hem kendilerine hem de başkalarına acı çektiren kişiler vardır. Bu kişiler iyileştiklerinde veya “imana geldiklerinde” başkalarının derhal kendilerine güvenmesini bekleyebilirler. Bu mantıksız bir talepten de ötedir. Bu, dönüşüm geçirme sürecinde sıklıkla karşılaşılan bir yanılsamadır:

“Artık yeni bir kişiyim. Gölgem de yok, olumsuz bir yanım da. Eskiden ipiyle asla kuyuya inilmeyecek biriydim ama artık herkes gözü kapalı bana güvenebilirsiniz.”

İyileşme, değişim ve dönüşüm. Bu süreçler, ne kadar iyi görünürsek görünelim, ne kadar iyi davranırsak davranalım ve kendimizi ne kadar iyi hissedersek hissedelim, mutlaka karanlık ve gölgeli bir tarafımızın olacağı bilgisini içselleştirmemizi gerektirir. Özgün bir dönüşümde, hepimizin bilinçaltında saldırganlık öğesi içeren güçler bulunduğunun bilincinde oluruz. “Yeniden dünyaya gelmek” haricinde etkisiz hale getirmenin imkansız olduğu olumsuz dürtüler üzerinde çalışabilmek için de kgündelik disiplin gerekir.

 

Sevgiyle kalın..

 

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

ÇİFT ve EVLİLİK TERAPİSTİ 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar