Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Ön Sevişme Tarih mi Oluyor ?

Hayatımız çok hızlı akıyor. Bazen 24 saatin yetmediğinden dahi şikayetçi olabiliyoruz. Buradan hareketle günümüzde cinsel hayatın da çok hızlı, adeta fast food tadında yaşandığını söyleyebilir miyiz?

Zaman çok hızlı. Araçlar, roketler gelişmişliğini bir nevi ne kadar hızlı olduğuyla, ne kadar zamandan tasarruf ettiğiyle  gösteriyor. Hızın bu kadar ön planda olduğu bir yaşamda, cinsellikte bundan payını alıyor elbette. Son yıllarda, duygusallıktan yoksun, hızlı başlayan hızlı yaşanan ve tüketilen cinsel ilişkilere ilgi artıyor. Bunun özellikle modern hayatın bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Kadınlarda erkeklerde modern yaşamın, günlük hayatın koşuşturmasının içinde hızlı ilişkilere yönelebiliyorlar. Buna Fast Food seks deniliyor.

Amaç duygusal ihtiyaçlar değildir, tamamen cinselliktir. Bu tür ilişkilerde her iki tarafta sorumluluk almıyor, bir fedakarlıkta gerektirmiyor. Tamamen seks odaklı bir ilişki biçimi. Bu tür ilişkilere yönelen kişilerin, alt motivasyonlarına bakmaları gerekir. Neden böyle bir ilişkiye ihtiyaç duyuyorlar. Eğer bu tip ilişkiler kişiye en yüksek fiziksel ve duygusal tatmini kazandırıyorsa endişelenecek bir durum yoktur. Lakin bunun dışında bir sebepse, yalancı bir iyilik halinden başka bir şey akla getirmiyor. Unutmayalım ki; kaliteli bir cinsel yaşam, kaliteli bir beraberlikten geçer..

– Bunun nedenleri arasında tek gecelik ya  da hızla tüketilen ilişkiler yatıyor olabilir mi?

Gerek beden açısından, gerekse duygular açısından en tatmin edici ön sevişme; olgun, güvenli, her bakımdan yeterli bir ilişki çerçevesi içinde gerçekleşebilir. Böyle bir ilişkide sevişme önemli, hatta hayati rol oynar.

Eşlerin çoğu, cinsel hayatlarına çeşni katmaya çalışmazlar. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Çoğunlukla sırf ilgisizlik, bazen de gizli suçluluk duyguları ya da utangaçlık bunun nedeni; ama cinsel hayatlarının sıkıcılığı ve giderek öylesine katlanılmaz bir dereceye ulaşabilir ki, eşlerden biri ya da her ikisi evlilik dışı eğlenceler aramaya koyulabilir. Her önüne gelenle yatma alışkanlığı, hızlı tüketilen ilişkiler, bir noktada en az evlilik içi cinsel ilişkiler kadar sıkıcı olabilecek bir şeydir ama kişiye durmadan yeni ve değişik eşlerle bir arada olmak fırsatı tanıdığından, çok daha çekicidir elbet.

Gerçekten heyecan verici cinsel tecrübelerin yalnızca hızlı, tek gecelik, sadakatsizlik içerisinde bulunabileceği düşüncesi aslında bir masaldır. Cinsellik bir alışkanlıktır ve belirli bir tekdüzelik içine girerse hangi durumda olursa olsun sıkıcı olur.

– Seksi görev gibi yaşamak da bir etken mi?

Cinsel hayatlarından haz alamayan nice evli çift vardır. Zira onlar, birbirlerinin gönüllerini fethetme stratejilerini geliştirmeyi bir yana bırakmışlardır ve cinsel beraberlik, onlar için artık sadece bir görev haline gelmiştir. Bu görev yerine getirilirken, bütün süreç zaten detaylarına kadar önceden bellidir. Bu yüzden de, her şey monoton ve can sıkıcı bir tekrardan ibaret olmaktadır. Gideceğimiz yer belli, yolda aynı yol ise bir an önce varmak isteriz.

Sonucu önceden belli olan bir futbol oyunun, insana ne kadar heyecan verebileceğini siz düşünün.

Cinsellikte, bir noktadan itibaren, beraberliğin ne şekilde devam edeceği artık bellidir. Bu nedenle, bu süreci renklendirecek değişiklikler yaratabilme yeteneğine sahip olmak gerekir.

İnsanların çoğu cinselliği, beraberliklerinden daha fazla haz alabilmek için, birbirlerine daha fazla zaman ayırma ve fırsat tanıma olayı olarak görmek yerine, sadece birkaç dakikalık basit bir oyun olarak değerlendirme eğilimindedirler. Gelin görün ki bu şekilde olmamalıdır, işlevsel bir cinsel hayatın sürekliliği için bu bir hatadır.

Tabii ki bütün bu olay, şöyle de gelişebilir. Eşinize doğrudan doğruya ‘’ hoşuma gidiyorsun ve seni istiyorum’’ teklifini götürebilirsiniz, o da bunu onaylarsa, her şey yoluna girmiş olur. Tamamen veya kısmen soyunur ve birlikte yatarsınız. En kısa zamanda da(tatmin olur ya da olmazsınız) süreç biter.

Bu şekilde oluşan bir cinsel eylemin zevk verebileceğini de inkar etmiyorum. Fakat evli bir çifte bu tür bir beraberlik 100. defadan sonra acaba hala zevk verecek midir? Taraflardan hiçbiri kendi kendisine: ‘’Hepsi bundan mı ibaret, bundan başka beklentilerim olamaz mı ?’’diye sormayacak mıdır ?

– Kültür ürünlerinde örneğin dizi, film ve kitaplarda da geçmişte karşılıklı tatminin alındığı, uzun ön sevişmelerin olduğu cinsellik konu edilirken, son dönemde daha hızlı ve adeta mekanikleşmiş cinsellik öne çıkıyor. Buradan ön sevişmenin tarihin tozlu sayfaları arasında kaldığını söyleyebilir miyiz?

Tüm bunlardan nasibini ön sevişme de alıyor tabii ki. Ön sevişme bir serüvendir lakin serüven ile bencil bir zevk arayışını birbirinden ayırmak gerekir. Serüven demek, kendimizi eşimizle paylaşmanın yollarını aramak demektir. Ama içinde yaşadığımız kültür böyle bir serüven anlayışını güçleştirmektedir. Cinsel uyarılara karşı bizi körleten, ekranlardaki bitip tükenmez duygudan yoksun cinsellik satışınında etkenleri vardır.

Kitle haberleşme araçlarını saran cinselliği uyarıcı etkenlerin yanı sıra, çağdaş dünyanın bir çok koşulları gürültü, baskı, hızlı yaşama zorunluluğu vb. cinselliği uyuşturucu, ,körletici niteliktedir. Ve bunlar uyarıcılara duygusal karşılık verme yeteneğimizi yok etmektedir. Serüven demek yalnızca sevişme biçimlerini çeşitlendirmek değil, içimizde sevişme isteği uyandıracak şeyleri arayıp bulmaktır. Belki çok karamsar bir görüş olacak ama bu gidişle yakın gelecekte insanlar görme, dokunma, koku alma duygularına seslenen uyarıcılara ilgisiz kalacak yalnızca afrodizyaklar yardımıyla cinsel birleşme de bulunmak isteyeceklerdir.

Cinsel zevklerimizi doğal çerçeve içinde korumanın tek yolu, teknolojik çevre koşullarının etkilerine karşı kendi serüven anlayışımızı geliştirmek olacaktır.

– Tanımlamak gerekirse, ön sevişme nedir? Kadın ve erkek açısından nasıl bir öneme sahip?

Ön sevişme aslında partnerinizi ve kendinizi sekse hazırlamaktır. Seks öncesinde saatler sürebilen cinsel gerilim ve romantizm dahil olmak üzere, sizi sekse götüren her şeyi içerir.

Öğütlenecek kesin kitap ve teknikleri yoktur. Erkeğin, eşinin bedeninden zevk alması kadın için en büyük uyarıdır; sevişirken kadının kapıldığı heyecanda erkeği en çok uyaran şeydir. Dokunmak, öpmek, okşamak kadının isteğini arttırırken, erkeğe de derin bir zevk ve haz verir. Erkek kadının bedenini tanıdıkça, ona en çok nelerden zevk verdiğini öğrendikçe, cinsel birleşme bir serüven halini, iki kişi arasında gittikçe gelişen bir yakınlaşma halini alır.

Ön sevişme her seferinde eşi yeniden, ağır ağır baştan çıkarmak demektir. Erkeğin kadını her an el altında olan, her istenildiğinde sevişmeye hazır bir varlık olarak görmesi çok kötü sonuçlara yol açabilir. Kadın yatakta her seferinde yeniden baştan çıkarılıp yeniden kazanılmak ister. Erkek ona yaklaşırken kendisine olan sevgisini kanıtlamak istediğini, yalnızca cinsel ihtiyacını gidermek için cinsellik yaşamadığını belli etmelidir. Ön sevişmeye verdiği önem ve özenle de partnerine bunu hissettirebilir.

– Sevişmeye geçiş, özellikle de vajinanın hazırlanması olarak nitelendirilebilir mi?

Direk onu diyemeyiz. Bazı kadınlar kolayca uyarılır, hemen birleşmeye geçmek isterler; bazı kadınlar ise bazen beklenmedik bir anda çabucak, belki de biraz sertlikle elde edilmekten hoşlanırlar. Ama genellikle her kadın yumuşak öpücüklerden, bedenin uyarı bölgelerinin hafif hafif okşanmasından zevk alır.

Kadının cinsel tatmine ulaşması, bir çok erkeğin sandığı gibi kendi cinsel performanslarının sonucu değil, kadının cinsel birleşme başlamadan yeterince uyarılmasının, cinsel isteğinin iyice kamçılanmasının sonucudur.

Kadının cinsel isteğinin uyanması, erkeğinkinden daha uzun bir süreyi gerektirdiğinden, erkeği kabule hazır olabilmesi için ön sevişme kesinlikle gereklidir. Ön sevişme sırasındaki aşk oyunlarının her iki eş içinde zevkli, neşeli, cilveli yanı bir çok kişinin çok hoşuna gider. Fakat fazla ciddiye alındı mı, orgazma ulaşmak için yapılan bir çeşit talim halini alır ve birleşmenin zevkini arttıran içten gelme özelliği yani doğallığı ortadan kalkar.

– Çiftlerin gün içinde cinselliği çağrıştıran konuşmalar yapması, birbirilerine erotik mesajlar göndermesi de günümüzün ön sevişme tanımına girebilir mi?

Kesinlikle girer. Fakat genel olarak kısmen doğru olan birtakım bilgilerle birlikte alışkanlıklarımız bizi sınırlar. Klitorisi uyarmak, orgazma giden yolda gerekliliktir. Cinsel birleşme öncesi, aşk oyunlarında son derece önemli bir rolü vardır. Özetle, cinsel birleşme öncesinde klitorisin uyarılması, kadının genital bölgesine dalga dalga zevkli heyecan duyguları yayar ve kadında daha fazla iştah uyandırır.

Şunu unutmayın ki cinsel zevk, cinsel heyecan, cinsel istek duygularının uyanıp alevlenmesi yalnızca bedensel bir olay değildir. Bir müzik parçası, bir manzara, bir koku, birkaç aşk ve sevgi sözü, bir resim, hatta bir rüya kişiyi cinsel yönden tahrik edebilir. Hatta sevilen kişinin düşüncesi bile kimi zaman bu yönden yeterlidir.

Demek istiyorum ki birçok erkek; kadın, klitorisin dıştan tahrikiyle kolayca uyanıp orgazm oluyor diye bu yönteme saplanıp kalırlar. Zamanla kadın da bunu cinsel doyumun değişmez koşulu olarak benimser. Eşler cinsel yaşantılarını klitorisle sınırlamışlardır.

İşte bu yüzden yeni evli erkek, klitoris tuzağından kaçınmalı, karısının doyumunu salt klitoral orgazmla sınırlamayıp onu daha dengeli, daha geniş kapsamlı bir cinselliğe doğru yöneltmelidir. Yoksa zamanla kadının bu yönden tatmin edilmesi bir tür mastürbasyona dönüşür. Erkek bu “görevi” yerine getirmekle birlikte giderek bu işi angarya gibi görüp sinirlenmeye, sıkılmaya başlar. Kadın için de artık penisin penetrasyonu ve cinsel birleşme, salt erkeğin doyumunu sağlayan, kendisini pek ilgilendirmeyen bir eylem olup çıkar. Cinsel “birleşmenin” yalnızca adı kalmıştır!

– Ön sevişmenin atlanmasının taraflardan biri tarafından hoş karşılanmadığını varsayarsak, bu tür bir cinsel birliktelik nasıl sonuçlanır?

Erken boşalma sorunu yaşayan erkek danışanlarımın eşleri aklıma geldi bu sorunuzda. Klinik deneyimlerim de gördüğüm, yaşanan süreç sonrasında kadında genelde cinsel isteksizlik ve cinsel yakınmalar olur.

Erkek için de en ufak bir uyarılma boşalmaya yaklaştırdından, ön sevişme yapmayarak tahrik olma duygusunu önlemeye çalışır. Ve kadının da cinsel olarak uyarılması, ıslanması için belli bir süre ön sevişmeye ihtiyacı vardır. Bu olmayınca, direk cinsel ilişkiye geçilince ağrılı, acılı bir cinsel birleşme olur. Bu belli bir süre sonra kadında, değersizlik, önemsenmeme duygularıyla birlikte sanki kullanılıyormuş düşüncesi zihninde dolanır durur. Bu durum devam ederse, cinsel sorun beraberinde ilişki sorunlarını da doğurur.

– Bu süreci yaşamak karşılıklı çekim sonucu mu olur? Yani koltukta film izlerken bir anda başlar mı? Yoksa yatak odasına zaten sevişmek için giden bir çift öncesinde usuldendir düşüncesiyle ön sevişme sürecini yaşamak mı ister?

Cinsel istek bazen sebep, bazen de sonuçtur.  Örneğin; belli bir gün vardır cinselliğiniz için, ön sevişmeye başlarsınız, eşinize dokunmakla birlikte cinsel isteğiniz gelir. Ya da tam tersi film izlerken, kitap okurken vs. uyarılırsınız, ilk önce cinsel isteğiniz gelir, daha sonra da sevişirsiniz.

Bu ayrıca, her ilişkinin kendi iç dinamiğine göre de değişir. Mesela her Cuma gecesi, yatağa girdikten 10 dakika sonra, hep aynı aşk oyunlarını, hep aynı sevişme pozisyonunu tekrarlayarak cinsel birleşme de bulunmak, her Cuma akşamı saat 8:00’de kızarmış patatesle, orta karar pişmiş bir bifteği aynı tabakta yemek kadar sıkıcı olabilir. Tekdüze kalıplar gereğinden fazla kesin ve kaçınılmaz olmamalıdır.

– Son olarak, gözlemlerinize göre Türk insanı ön sevişmeyi biliyor mu?

Danışanlarımdan gözlemlerim, Türk insanının ön sevişmeye gerekli özen ve önemi vermediği yönünde. Ön sevişmeye ayrılan süre olarak 2-5 dakika arası süreler duyduğum oldu. Bu zaman aralığı, çiftlerin birbirlerine duygusal olarak yakınlaşma fırsatı veremeyecekleri bir süre, hal böyle olunca yetersiz ön sevişme ile birlikte orgazm sorunları da ortaya çıkmaktadır.

– Eklemek istedikleriniz var mı?

Cinsellik özeldir, cinsel birleşme özeldir, penis vajina da özel şeylerdir. Fakat devamlı odakta olduklarında, devamlı onlar kullanıldığında belli bir süre sonra özel olmaktan  çıkar ve sorun çıkartmaya başlarlar. Cinselliği sanata çevirmek ve duygularımızı da işin içine katarak, birlikteliğimizi renkli tutmak doyumlu ve istikrarlı bir cinsellik için olmazsa olmazdır.

 

Sevgiyle kalın…

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

PSİKOTERAPİST 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar