Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Cinsel Terapiyle Vajinismus Tedavisi

Vajinismus cinsel birleşmenin mümkün olmadığı bir bozukluktur; çünkü vajinaya girme girişimleri vajina ağzının istem dışı bir şekilde spastik kasılmasına neden olur. Bu, oldukça nadir görülen bir durumdur. Cinsel terapilerimize yanıtı mükemmeldir.

Bulgular bu durumun asıl patolojisinin vajina ağzını kontrol eden kasların koşullu tepkisi olduğunu ileri sürmektedir. Görünen o ki bu kaslar, şiddetli bir spazmla tepki vermeye kolayca koşullanabilmektedir. Vajinal tepkiyi ortaya çıkarmaktan sorumlu olan koşulsuz uyaran, vajinal cinsel birleşmeyle bağlantılı herhangi bir acı kaynağı olabilir. Fiziksel hastalık, bilinçli ya da bilinçdışı korku ve/veya suçluluk gibi psikolojik olarak acı veren duygular, travmatik cinsel saldırılar, vajinismusun ortaya çıkması ve devam etmesi ile ilintilendirilmiştir. Bazen travmatik nedenin ne olduğu tespit edilemez. Vajinismus, vajinal girişi engelleyen fiziksel sorunlardan ve cinsel birleşmede bulunmaya karşı geliştirilen basit fobik kaçınmadan ayırt edilmelidir. Vajinismus teşhisi, en iyi pelvik muayenede (jinekolojik) yapılabilir.

Vajinismus sadece kadının bir sorunu değildir,çiftin ortak bir sorunudur ve paylaşılan bir rahatsızlıktır. Cinsel terapinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için çiftin birlikte sorumluluk alması ve katkı vermesi bu nedenle çok önemlidir. Çift için en uygun tedavi yaklaşımını bulmak için, terapilerimizde çiftin ayrıntılı olarak cinsel öyküsünü almayı cinsel terapistler olarak çok önemseriz.

Ağrıdan korkmak vajinismusta sık gördüğümüz bir durumdur. Vajinismustan etkilenmiş olanlar için cinsel birleşme her zaman ağrıyı çağrıştırır. Bu ağrı, kişinin ilk deneyimlerinde gerçekten yaşadığı bir ağrı olabileceği gibi daha önce hiç yaşamadığı hayali bir ağrı algısıda olabilir. Önemli olan algıdır. Çünkü bu algı, sinir sistemine gönderdiği sinyallerle pelvik kaslarının kasılmasına sebep olur. Yapısal olarak bu kasılma vajinanın çapını daraltarak birleşmenin gerçekten ağrılı olmasına neden olabilir. Ayrıca vücudundan ve fonksiyonlarından korkma, bilinmeyenden korkma vajinismuslu kadınlarda sık gördüğümüz bir durumdur. Kendi cinsel organlarının yapısı ve yeri hakkında bilgi sahibi olmayan çok kadın vardır. ‘’İçime penis girerse ağrı,acı ve kanamam çok olur’’, ‘’ya birleşip ayrılmazsak,bizi o halde hastaneye götürürlerse ne yaparım?’’, ‘’cinsel birleşmenin nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum’’,’’ya kanamam olmazsa ve bakire olmadığım için suçlanırsam’’ gibi endişelerin altında bu tür bilgisizlik yatar. Bu bilgisizlik, cinsel organlara ve cinselliğe karşı olumsuz bir tutumun gelişmesine neden olur. Bu olumsuz tutumlar, davranışları etkileyen bir dereceye ulaştığı taktirde ortaya vajinismus tablosu çıkar.

Kadınlar ilişki sırasından genelde kabul eden rolü benimser. Bazı kadınlar bu durumu kontrolü kaybetme olarak algılarlar. Bu da vajinismusa yol açan bir korkudur. Bu olumsuz duyguların üstesinden gelindiğinde , kişi kendini daha güvenli ve kontrolü ele geçirmiş hissedecektir. Süreç içerisnde yaşanan başarısız vajina içine girme deneyimleri,tampon kullanamama,ağrılı cinsel deneyim yada ağrılı jinekolojik muayene deneyimleri kadının yaşamında olumsuz izler bırakırlar. Bize cinsel terapiye başvuran kadınlar genel olarak cinsel ilişkiye giremeyen tek kadının kendileri olduğunu düşünürler. Öte yandan yine sıklıkla ilk ilişkilerinde yeterince ıslanmama sebebiyle ağrı,enfeksiyon,kanama gibi şikayetleri olan kadınlarda bir sonrakinin de ağrılı olabileceğini düşünerek vajinismus geliştirebilirler. Korkutucu veya ağrı verici olaylar,özellikle çocukluk çağında meydana gelmişse,cinsel birleşme konusunda kaçma refleksini tetikliyor olabilir. Anılarında ne olduğunu anlayamama veya korkutucu olay sırasında yalnız kalma gibi durumlar olayı kötüleştirebilen faktörlerdir. Unutulmamalıdır ki bu gibi durumlarda travmanın sadece genital bölge ile sınırlı olması gerekmez. Vücuda kapana sıkılmış, ağrılı bir durum imajı veren herhangi bir travma bu duruma sebep olabilir.

Cinsel terapistler olarak, danışanlarımıza vajinismusla savaşlarında sadece rehberlik yapabilir ve kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olabiliriz. Onun içindir ki, uzun zamandır uyum sağladıkları bu cinsel sorunlarından kurtulmalarını istemeleri çok önemlidir. Tedavinin de, başarının da başarısızlığından sorumluluğu kişilerindir. Çünkü kişi,’’ben kurtarılmalıyım, biri beni kurtarsın’’dediği zaman zavallı ve aciz olduğunu kabul etmiş olur, bu durumda vajinismus bitmez. Ama ‘’ben kendimi kurtarmak istiyorum,inançlıyım,kararlıyım ama ne yapacağım konusunda bir rehbere ihtiyacım var’’ derseniz işte o noktada cinsel terapi devreye girer. Terapistler olarak asla kurtarıcı değiliz ancak kişi kendi içindeki gücü fark ederek kendini kurtarabilir. Her insanın içinde bir güç vardır. Kişi farkında olmadan bu gücü kendini yıkmak için, kendini hasta etmek için bilinçaltı olarak kullanabiliyor. Bizim görevimiz bu gücü ve bu gücün hatalı kullanıldığını danışanlara göstermektir. Ardından da bu güçle kendinizi nasıl iyi edeceğiniz konusunda sizlere yol gösterebiliriz. Şuna inanın Çaresiz değilsiniz, çare SİZsiniz.

Mutlu bir yaşam dileğiyle..

 

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Cinsel Terapist 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar