Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI

Alışveriş bağımlılığı ya da alışverişkoliklik olarak adlandırılan kontrol bozukluğunda birey hissettiği huzursuzluktan kurtulmak ve rahatlamak için ihtiyacı olup olmadığına bakmaksızın alışveriş yapar. Bağımlılarda bu davranış örüntüsü bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Alışveriş esnasında ve sonunda bir keyif alma ve rahatlama hissi meydana gelir fakat bir müddet sonra bu rahatlama ve keyif hissinin yerini suçluluk ve pişmanlık duyguları alır.

Alıveriş bağımlılığı birçok bağımlılıkla benzer bir görüntü vermektedir. Bağımlı olunan durum ya da madde olmadan aşırı gergin ve huzursuz hissetme bu durum ya da maddenin alımında ve temininde huzur ve rahatlama hissi ve bir müddet sonra ortaya çıkan pişmanlık duygusuyla karakterize olmuş bir görüntü vermektedir.

Alışveriş bağımlılığı olan bireylerin dikkat etmesi gereken bir takım önleyici müdahaleler vardır;

– Alışveriş esnasında nakit para ya da hesap kartı kullanılmalı
– Varsa birden fazla kredi kartı teke indirilmeli ya da tamamen kapatılmalıdır
– Alışverişe çıkmadan önce bir liste yapın ve o listenin dışında bir şey almayın
– Alışverişe çıkarken sizin bu dürtünüzü kontrol etmenize yardımcı olacak biriyle çıkın
– Kendinizi kötü hissedip alışveriş yapma dürtüsü ağır bastığında spor yapın yürüyüşe çıkın bu esnada yanınıza para almayın.

Yukarıdaki önerilere uymanıza rağmen bir gelişme sağlayamıyorsanız bir uzmandan yardım almanız sizin için iyi olacaktır. 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar