Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Aşkınızı Geliştirmek için Tango’ya Gidin !!

Çiftlere aşklarına aşk katacak, tutku katacak, renk katacak bir öneri TANGO !! Çift terapisi ‘ne gelen çiftlerde ulaşmaya çalıştığımız hedefle, tangonun felsefesi birebir örtüşür. Nasıl mı?

Unutmayın: Dans etmek iletişimdir, engellemek değildir. Biri konuşur ve öteki onu dinledikten sonra yanıtlar. Dikkat, sadece dinledikten sonra. Tangoda da, tıpkı yaşamdaki gibi, dinlemeye tenezzül etmezsem, karşımdakinin ne diyeceğini bildiğimi varsayarım ve asla yanıt vermem. Böylece gerçek diyalog sona erer ve bir monoloğa dönüşür. Siz de bunu yapıyorsanız, bu tango değil, bu herkesin ötekinin hareketiyle aynı fikirde olduğunu sandığı bir beraberlik dansıdır.

Tango yapmanın ne demek olduğunu, anlamını kavrayamazsanız adımları atarsınız ama asla tango yapamazsınız.

Tango iki kişilik bir danstır, kapsayıcı ama engelleyici olmayan bir kucaklayış esastır.

Kucaklamak açık kollarla yapılır ve kollarını açarak veren, tüm bedeniyle almaya da hazır olmalıdır. Böylece birleşilir, her iki kişi de uzamda yer değiştirir ama bu herhangi bir uzam değildir. Tam tersine iki kişinin yarattığı bir uzamdır. Dinzelerin söylediği gibi:

‘’Tango matematiği inkâr eder çünkü bir artı bir iki etmez, bir eder, bu da çift olmaktır, ya da üç eder, kadın, erkek ve üçüncü bir hacim.’’ Bir ya da üç ama asla iki değil. ‘’

Bu gerçek bir bedensel ve aşk diyaloğudur. Her iki kişi de kararlılıkla hareket eder ve bazen de sessizlik anları hüküm sürer. Diyaloğun bir parçası olan, onu zenginleştiren ama asla sıfırlamayan bir sessizlik. Bu diyalog içinde her iki kişi de önerilerde bulunabilir, biri yanıta göre ilk hareketin inisiyatifini alır ve hıza, genişliğe ya da yöne göre ikinci hareket gelir. Bu nedenle hatanın zenginleşmek için bir olanak olduğunu öğrenmek gerekir.

‘’Böyle değilse ortada tango yoktur. Bir hata karşısında kızmamanız gerekir: Ötekiyle temas kurmanın yolunu arayın ve beraber yaratın. Son olarak da;

Tango kendini tanımanın bir yoludur çünkü ister ebeveynlerimizle, ister sevgilimizle, ister arkadaşlarımızla olsun, ilişki dünyası da böyledir.

Ötekinden yola çıkarak kendi özelliklerimi tanırım, tango koruyucu da olabilir, koruyan da, hükmeden de, hükmedilen de. Bazen şiddetli, bazen son derece yumuşak, bazen de hepsinin bir karışımıdır. Bunu bana gösterecek olan da eşimdir. Bu kolay değildir ama ancak bunu kavrarsanız tango yapabilirsiniz, ayrıca her gün değişir. Bazen vahşi, bazen yumuşak, bazen gerçek bir kendinden geçiş olabilir ama dansa devam etmek gerekir..

Sevgiyle kalın..

 

Psikoterapist Eyüp SARI

 

 

KAYNAKÇA: Gözleri Açık Sevmek – Jorge Bucay 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar