Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Cinsel İsteksizlik ve Yakınlık Korkusu İlişkisi

Cinsel isteksizlik olarak vücut bulur ama mesele genelde ‘Ayrışma-Bireyleşme‘ meselesidir. Partnerde neden kaçınma isteği doğurduğu sorusu, merak konusudur. Cinsel isteksizliğe yol açan acaba ne olabilir?

İki yetişkin insan arasındaki cinsel yakınlık, ilişkilerinin ilk döneminde doyurucu olmuş olsa da aralarında bir kaynaşmaya işaret eden unsurların ortaya çıkmasıyla birlikte sanki bir şey yitirmiş gibi olunur. Bu kaynaşma, çifti psişik olarak geriletmiş ve karşıdakinin varlığını bilinç dışı ‘nda silip yok etmiştir. Bir anlamda karşı tarafta sevişeceği biri kalmamıştır.

Cinselliğin, paradoksal olarak yol açtığı kaynaşma durumu; iletişime ve bağ kurmaya, bağlanmaya dayanmaktansa mastürbasyon benzeri bir nitelik taşır, tat vermez ve sonunda cinsel isteksizliğe yol açar.

İkisinin nasıl kaynaşıp tek kişiye dönüştükleri hakkında hiç bir fikirleri yoktur. Tek kişinin istekleri ihtiyaçları vardır, birinin diğerine yapıştığı, bağımlı olduğu bir hal alır. Birisi depresif, melankolik diğeri bunalmış, vicdan muhasebesi içindedir. ‘Ne olursun ayrılmayalım.’ , ‘Onu üzmeden nasıl ayrılabilirim.’ gibi cümleler duyulur. Yani yetişkin yetişkine ilişki kaybolmuştur aradaki ve yeniden ayrı iki kişi olabilmek için neler yapabileceklerine dışarıdan bakan üçüncü birine ihtiyaçları vardır. Bu da genelde psikoterapist olur. Lakin salt cinsellik gözlüğüyle bir bakış, sorunu daha da içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır.

Sevgiyle Kalın..

 

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Cinsel Terapist 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar