Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Doğum Sonrası Yaşanan Cinsel Soğukluk

Bir kadının anne oluşu, cinsel yaşamında psikolojik kaynaklı bazı sorunların belirmesine neden olabilir. Doğumdan sonraki ilk haftalarda cinsel birleşme zaten kadın için fiziksel olarak zararlıdır. Genellikle bunu bilen ve eşlerinin bir psikolojik ve fiziksel iyileşme dönemine gerek duyduğunu kabul eden erkekler de, bu süre içinde eşlerinden coitus talebinde bulunmazlar.

Ancak doğumdan önce çok canlı bir seks yaşamı sürmüş bir kadının doğumdan 4-5 ay sonra bile cinsel birleşmeye yanaşmaması, ortada bazı sorunlar olduğunu gösterir. Çoğu kadın, bu durumda anne olmanın kendilerine cinsel faaliyeti yasaklamış olduğu inancının etkisi altındadır. Cinselliğin annelik ve babalıkla bağdaşmayan bir yaşam deneyi olduğunu düşünür, bunu da bilinçsiz olarak hissederler. Bazı kadınlar da çocuk yapınca kendilerini anneleriyle özdeşleştirirler ve eğer anneleri de cinselliğe karşı olumsuz tutumu olan ya da cinsel boyutunu açığa vurmayan bir kadınsa, kendileri de seks duygularını bastırırlar.

Cinsel İsteksizlik Ne Zaman Başladı ?

Bazı çiftler, doğumdan sonra aralarında beliren ruhsal ve cinsel uyumsuzluklarla doğum arasındaki bağı göremezler. Söz gelimi bir çift doğumdan önceki iki-üç yıllık ortak yaşamlarında oldukça mutlu ve doyurucu bir cinsel deneyim yaşamışlardır ama doğumdan sonra birdenbire aralarındaki bu cinsel uyum ortadan kalkar. Kimi zaman bunda asıl etken de erkeğin uzaklaşmasıdır: eşinin gebeliğini, karnının şişmesini ve sonra da doğum yapışını izlemiş olan erkek, eşinin vücudunun bütün sırlarının çözülmüş olduğu duygusuna kapılabilir. Eşi artık kendisi için bir cinsel uyaran değil de bir arkadaş, hatta çocuk yapan ve yetiştiren bir organizmadır, o kadar. Ya da eşinin cinselliğini çocuğuyla paylaştığını düşünüyordur; bu da onu sıkıyor, kaygılandırıyordur. Çoğu zaman bilince çıkmamış olan bu tür kaygı ve sıkıntılar, erkekte genel bir cinsel istek azalmasına, geçici bir sertleşme güçlüğünün belirmesine bile yol açabilir.

Cinsel Sorun, İlişki Sorununa Dönüşebilir

Doğumdan sonra ortaya çıkan cinsel sorun ve uyumsuzlukların nedeni çoğu zaman son derece basit, gündelik olaylardır. Burada en büyük etken yorgunluktur; evde bir yardımcının da olmadığı durumlarda, çocuk bakımıyla ilgili alışılmamış görevler ve çok ağır bir çalışma temposu, gerek kadında gerekse erkekte cinsel istek ve duyarlığı büyük ölçüde azaltabilir. Özellikle kadın için yeni bir role ve yeni görevlere uyarlanmanın gerektirdiği psikolojik çaba ve onun sonucu olan gerilim, bütün diğer duygulara ağır basabilir. Erkek bunu anlamakta güçlük çekerse, aradaki uyumsuzluk bir uçuruma dönüşebilir. Burada cinsel sorun bir evlilik sorununa dönüşür ki, burada evlilik terapisti İstanbul ilinde önemli bir seçenek haline gelir.

Bilinçaltı için Uygun Bir Zemin: DOĞUM

Erkeğin doğumdan sonra geçirebildiği cinsel tutukluğun bir nedeni de bilinçsiz bir suçluluk duygusu olabilir. Erkek, çocuk yapmış eşini farkında olmadan kendi annesiyle özdeşleştirmekte ve eşine karşı cinsel istek duymak bu nedenle onu kaygılandırmaktadır. Hele çocukluğunda annesine karşı beslediği romantik duyguları şiddetli ve çatışmalı bir biçimde bastırmışsa, bu suçluluk duygusu daha da derin olabilecektir. Bu durumda, kendi çocukluk komplekslerini ve büyüme sorunlarını yeterince çözememiş bir erkek, eşini sadece bir anne olarak görecek, onu hem çocuğuna hem de kendisine karşı “annece” bir tutum almaya teşvik edecektir.

Doğum sonrası sorunların bir diğer nedeni de salt fizyolojiktir. Kadın gebelik sırasında ve doğumdan hemen sonra vücudunda meydana gelen karmaşık hormon hareketlerinden ötürü ani psikolojik değişmeler gösterecektir. Kimi zaman çok sinirli, kimi zaman fazla duygusal, kimi zaman da aşırı şefkatli olacaktır.

Bütün bu nedenlerle genç anne babanın doğumun ilk haftalarında birbirine karşı anlayışla ve çok dikkatli davranması doğru olur. Ama bir süre sonra, sorunlar devam ettiği taktirde cinsel terapi desteği almak yerinde olacaktır.

Sevgiyle kalın..

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar