Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Duyguları İfade Etmenin Gücü

İnsanlar kaygılarını sürdürürken bunu değişik şekillerde ortaya çıkarırlar; birbirlerine saldırırlar, eleştirirler. Biz bu döngüyü ortaya çıkarıp, onların içerideki, bunun altında yatan duygularına erişmek isteriz. Ama sonra evlilik terapisti olarak şöyle düşünürsünüz.

’’Bu sorunun çözümünün ne olduğunu bilmiyorum. Benim işim bu değil. Benim işim, birbirlerinin kırılgan duygularını görmeleri.’’

Benim klinik deneyimlerime göre, bunu yaptığımız zaman insanları içine düştükleri çıkmaza getiriyoruz. Tıkandıkları yere getiriyoruz ve o tıkandıkları yerde tutuyoruz. Orada, o tıkandıkları yerde eğer o iç duygularını açıklamaya başlarlarsa o zaman o tıkanıklık çözülüyor. Çünkü ortadan kalkıyor. İnsanların duygularını duyduğumuz zaman onlara karşı merhamet duymaya başlarız. Çiftlerde halk dilinde söylersek, o noktada daha olgun bir şekilde davranmaya başlarlar.

Evlilik Terapisinde Hedef Nedir ?

Bu insanların yaptıkları çoğu uyumsuz davranışların, yani içki içmek, kendilerini kesmek, öfkelenmek bunlar hep bu ayrılıkların, kısır döngülerin, bitmez tartışmaların çözümlenememesi nedeniyle oluyor. Biz çift ve evlilik terapisi ‘nde tıkandıkları noktada onları tutup birbirlerine, en içlerindeki bağlanma ve kimlikle ilgili kırılgan duygularını birbirlerine açmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Birbirlerini dinlerken artık saldırıya geçme ve savunma gibi bir durum olmadığı için bu tehlike sistemleri sinyal vermeyecek, alarm çalmayacaktır. Eğer bu ilişkiyi devam ettirmek istiyorlarsa, o zaman karşındakilerini dinlemeye başlayacaklardır.

Ben çift terapisi ‘nde bütün bunları onlara da söylüyorum ve yüzleştiriyorum bu soruyla, bu konuyla.

’Eğer ilişkinizi devam ettirmek istiyorsanız, bu problemi çözmeniz lazım. Ben bunu sizin adınıza çözemem diyorum. Yapabileceğimiz şey; şu ana kadar size sorun yaratmış olan, bir sorun haline gelmiş olan bu negatif iletişim döngünüzü ilişkinizden atmanızda yol gösterici olmak.’’

diyerek her seferlerinde bunun kendinleri için önemini farkettirmeye çalışıyoruz duygu odaklı çift terapisti olarak.

 

Sevgiyle kalın..

 

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SAR

ÇİFT VE EVLİLİK TERAPİSTİ 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar