Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

“Eşime Karşı Ereksiyon Olamıyorum Ama Diğer Kadınlara Karşı Problem Yok”

Kadınlar erkeklere göre inanılmaz derecede güçlüler. Güçten kastım erkekler üzerindeki o sihirli etkilerinden. Erkeklerin, duygusal anlamda hayatlarına devam edebilmeleri için kadınlara ihtiyacı var. Onların onayı, desteği ve cesaretlendirmeleri kendilerinden emin yaşamalarını sağlıyor. Kadınların ilgisi ve sağladıkları rahatlık, yaşamlarındaki erkeklerin güvende olduklarını ve destek aldıklarını hissetmelerine yardım eder.

Sertleşme sorunu yaşayan Koray, yardım almak için Bakırköy cinsel terapi merkezi ‘mize başvurmuştu. Eşine karşı ereksiyon olamıyordu fakat diğer kadınlara karşı ve mastürbasyonla ereksiyonunda hiçbir sorun yoktu. Seansta kendini açtıkça, çözüme giden yolda içinde bulunduğum puslu havadan çıkmama yardımcı olmuştu. Artık, eşiyle ve seks işçileriyle yaşadığı cinsel etkileşimlerin çok önemli bir gerçeği ortaya koyduğunu anlayabiliyordum.

Koray’ın yaşamındaki kadınların tümü güçlü bir kişiliğe sahipti. Eşini fazlasıyla idealleştirerek kendini değersiz hissetmeye başlamıştı, buna farkına varmadan uyum sağlayıcı davranışı da seks işçilerini küçümseyerek onların varlığında kendini çok kuvvetli hissetmesiydi. Kadınlara göre davranarak, kendi benlik değerini kaybediyordu.

Sorunun seksle neredeyse hiç ilgisi yoktu. Mesele sadece cinsel haz almak ya da erkeğin doğası gereği cinsel takviyeye gerek duyması değildi. Durum tamamen Koray’ın benlik algısıyla ve sevdiği kadının varlığında öz değerine tutunma yeteneğiyle ilgiliydi.

Hal böyleyken çözüm için direk Koray’ın benlik saygısının tedavisi akla gelse de, eşi Buket’in ihtiyaçlarını Koray’ın öz değerine tehdit oluşturmayacak şekilde ifade etmesi de çalışacağımız bir başka alan oluyor.

Bu önemli çünkü Koray’ın hikâyesinde umut işte tam da bu noktada yer alıyor. “Erkeklerin asıl istedikleri ne?’’ sorusunun yanıtı, tam olarak burada yatıyor. Yani “Seks sadece seks değil.” Brandy Engler’in dediği  gibi, birçok duygusal ihtiyacımızı da karşılamaya çalıştığımız da bir şey. Ya karşılamazsa? İşte bu nokta da cinsel işlev sorunları ortaya çıkmaya başlıyor ve çözüm için cinsel terapi süreci olmazsa olmazdır..

 

Sevgiyle Kalın…

 

Uzm. Psk. Dan. Eyüp SARI
Cinsel Terapist İstanbul 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar