Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Evlilikte Gerçek Sevgi Uğruna Ne Gerekir ?

Beklentiler, kadın ve erkeklerin duygusal ve psikolojik kapasitelerini aştığında evlilik stresi ve hayal kırıklığı kaçınılmaz oluyor. Bunlara adapte olamama, kişisel ve seksüel tatmin eksiği gibi yeni nedenlerle boşanmalarda giderek artış görülüyor.

Evlilik ve ailenin, eşlerin cinsel ve kişisel ihtiyaçlarını tatmin etmesinin yanı sıra arkadaşlık, romantik aşk, koruma, sırdaşlık ve duygusal destek sağlayarak toplum desteğinin çökmesini ve sosyal yabancılaşmayı da tamamen telafi etmesi bekleniyordu ve sanki tüm bunlar yeterli değilmiş gibi bireysel olarak da eşlerin kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri isteniyordu. Uzun bir liste!

Halihazırdaki yüksek boşanma oranları, çiftlerin basitçe kendilerinden istenilenlerin hepsini yerine getiremediklerini gösterir.

Ödevler çok yorucudur. Çiftlerin evliliklerinin ilk birkaç yılının ardından duygusal banka hesaplarının boşalmasına ve birey olarak kendilerini tükenmiş hissetmelerine şaşmamak gerekir.

Evlilikte Eşlerin rolü Ne olmalı ?

Tenis maçlarında, tekler arasındaki her oyuncu kazanmayı, dolayısıyla karşısındakinin kaybetmesini ister. Benzer şekilde karşı taraf da kazananın kendisi, kaybedenin diğer taraf olmasını ister. İki taraf da karşısındakinin zaaflarına ve bunlardan kendi çıkarları doğrultusunda yararlanmaya odaklanır. Oyunculardan biri hızlı koşmakta zorlanıyorsa, rakibi bundan faydalanmak için topu mutlaka en uzak noktalara atamaya çalışacaktır. Oyunculardan biri backhand vuruşlarda sıkıntı yaşıyorsa, diğeri topu onu bu tür vuruşlar yapmaya zorlayacak şekilde atmaya çalışacaktır. Oyuncuların arasındaki file gerçekten de aralarındaki ayrılığı simgeler.

Oysa aynı oyuncular çiftler arasındaki bir karşılaşmada eş olsalar, birbirlerinin zaaflarını yine görürler ancak bu onlara birbirlerini kollayarak nasıl işbirliği yapacaklarını gösterir. Bu kez amaç tek başına değil, birlikte kazanmaktır.

Bir ilişkide de eşler buna benzer bir takım oyunu oynamalıdır.

Güven duygusu, eşimizin aramızdaki bağa zarar verebilecek engellere karşı  ortak çıkarımız doğrultusunda bizimle birlikte hareket etmeye kararlı olduğunu fark ettiğimiz zaman gelişir.

Bu kez aradaki ağ birlikte olmayı simgeler. Bu oyunu birbirimizi kollayarak ve karşılıklı özen göstererek oynarız. Böyle oynayabilmek için gerçek sevgi uğruna benmerkezcilikten vazgeçmek gerekir.

Sevgiyle kalın..

 

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Çift ve Evlilik Terapisi  

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar