Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Fetişizm Neye İşaret Eder ?

Fetiş bilimsel açıdan bir kişinin orgazma ulaşması için gerekli olan tuhaf bir bileşen olarak tanımlanır. ‘Fetiş’ sözcüğü genellikle aşırılıkla hatta patolojik bir durumla, kimi giysiler ya da fiziksel özelliklerle ‘’ uzun tırnaklar, deri giysiler, maskeler, zincirler, çoraplar vb.‘’ ilişkilendirilir.

Bu örneklerin aşırılığını görünce insan yalnızca akıl sağlığını yitirmişlerin fetişleri olabileceğini düşünebilir ancak gerçek elbette bu değildir. Fetişlerin aşırı ya da anlaşılmaz olmaları gerekmez. Hepimiz bir parça fetişist sayılırız ancak genellikle en sevdiği nesneler olmadan da seks yapmayı rahatlıkla başaran ılımlı fetişistler olduğumuz söylenebilir. Bu geniş bakış açısıyla fetişler, çoğunlukla belli bir giysideki ya da partnerin bedeninin belli bir bölümündeki ayrıntılar olarak görülebilir ve o ayrıntılar olmadan sağlıklı, doyumlu bir cinsellik yaşayamazlar. Cinsel terapi sürecinde,bu ayrıntılar insan doğasının arzuladığımız yönlerini açığa çıkarır bizim için.

Fetişlerimiz Bize Neden Çekici Gelir ?

Fetişlerin bizi böyle heyecanlandırmasının kökeni belirsiz olabilir, ancak çoğu genellikle çocukluktaki anlamlı bir görüntüyle ilişkilidir. Belli görüntüler bize çekici gelir çünkü bunlar sevdiğimiz anne ya da babamızın hoşumuza giden bir özelliğini anımsatır ya da tam tersine çocukluğumuzdaki bir aşağılanma ya da korkuya kapılma anısından kaçmamıza, onu bastırmayı başarmamıza yardım eder.

Fetişler bağlamındaki eğilimleri anlama çabası, insanın kendini tanıması ya da kişiliğini oluşturması süreçlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Freud’un rüyalar için söylediği cinsel fetişler için de rahatlıkla söylenebilir. Fetişler bizi bilinçaltına götüren muhteşem bir yoldur.

Akılda kalması için destek almaya gelen bir çiftimizin yaşadıkları üzerinden anlatacağım patolojik fetişizmi.  Çiftimizin kendine özgü fetişleri var, sevişirken fetişlerini zihinlerinden geçirip artan heyecanlarının bir parçası yapıyorlar.

Bir Erkek : Makosen Ayakkabı Fetişi

Çiftimizin erkeği, özel bir tarz ayakkabıyı fetişleştirmiş durumda. Akşam buluştuklarında kadının ayağında siyah renkte, göze çarpmayan, düz bir makosen ayakkabı (kütüphanecilerin ve kız öğrencilerin giydiklerinden ancak kadınınkiler İtalyan Marni marka) olduğunu fark edince heyecanlanıyor. Ve bunu yatakta da istiyor. Her ikisi de çırılçıplak sevişirken, aldığı zevki artırmak için kadına ayakkabılarını giyip giyemeyeceğini soruyor. Tabii ki bunun bir anlamı var derinlerde.

Adamın partnerinin ayakkabılarına neden bayıldığını anlayabilmek için onun tüm geçmişini incelemek gerekir. Annesi gösterişli ve vamp elbiseler giyen başarılı bir oyuncu, özellikle de leopar desenini, leylak rengi ojeyi ve çok yüksek topuklu ayakkabıları seven bir kadın. Asıl önemlisi de oğluna düşkün olmadığını belli etmekten çekinmeyen ,ağzından oğlunu öven tek bir söz çıkmadığı gibi ona şefkat de göstermeyen bir anne.. Ne yapardı ? Tüm ilgisini büyük kızına ve onun sürekli değişen sevgililerine verirdi. Oğluna uykuya dalmadan önce masal okumaz, oyuncak ayılar için kazak örmezdi. Şimdi ve burada artık bir yetişkin olan adam, şimdi bile bu tür kendine dönük ve sevgisiz anne figürlerini anımsatan kadınlarla karşılaştığında korkuya kapılıyor.

Adam farkında olmasa da psikolojik geçmişi, kendini bildi bileli ayakkabılara ve onlardan yola çıkarak kadınlara bakışını belirleyen bu filtreyi yaratmıştır. Örneğin akşamki buluşmaya partneri o yüksek topuklu ayakkabılarından birini giyip gelseydi sonuç çok farklı olabilirdi; gecenin ilerleyen saatlerinde kendini partneriyle yatakta bulsa bile iktidarsızlık sorunu yaşayabilirdi. Ama makosen ayakkabılar harika olmuştu işte. Romantik ilişki yaşamayı düşündüğü bir partnerde aradığı özelliklerin somutlaşmış haliydi makosen ayakkabılar. Iyi işlenmiş deriden yapılmış, tam olarak yirmi iki santimetre uzunluğundaki bu dar kalıplı ayakkabılarda aradığı ideal kadını görmüştü: sağduyulu, görgülü, kibar, alçakgönüllü, sakin, kendi utangaçlığıyla örtüşebilecek derecede de utangaç bir kadın. Makosen ayakkabıları olan bu kadınla sevişebilirdi, koşullar gerektirdiğinde ya da izin verdiğinde ‘örneğin, kadın bir iş gezisindeyken evine göz kulak olmak için geldiğinde’ yalnızca ayakkabıların yardımıyla da hiç zorlanmadan orgazma ulaşabilirdi.

Bir Kadın : Eski Tarz Saat Fetişi

Kadının da kendi fetişi var. İkinci el mağazalarda satılan, deri kayışı iyice yıpranmış, eski tarzdaki erkek saatlerini seviyor. Sevişirken gözlerini o saatten alamıyor; sevişmelerinin bir anında adamın bileğini bacaklarının arasında sıkıştırıyor ve teninde saatin metalini ve camını hissedince aldığı zevk yoğunlaşıyor aniden. Babasının saatine benziyor. Kibar, eğlenceli ve çok başarılı bir doktor olan babası, o daha on iki yaşındayken ölmüştü. O günden beri kalbinde büyük bir boşluk kalmıştı.Tüm yetişkin hayatı boyunca babasının havasını ve kokusunu anımsatan erkeklere ilgi duymuştu. Saati görünce göğüs uçları dikleşiyor, çünkü saat yeni sevgilisinin dünyada en çok hayran olduğu adamla ortak özellikleri olabileceğine dair bilinçaltına bir mesaj yolluyor.

Saatlerden ve ayakkabılardan söz etmişken adamın bir fetişi daha var. İlk öpüşmelerinden sonra kadının sol elinde lastik bir bileklik olduğunu fark etti. Adam lastik bilekliği seviyor, çünkü taktığı bu bileklik kadının modanın yarattığı dalgalara hayır demeyi başardığını, iç dünyasında bu tür değersiz bir nesneyi takabilecek kadar kendine güvenen ve özgür biri olduğunu gösteriyor. Adam ruhunu (çoğunu babasının değil de başka erkeklerin aldığı pahalı mücevherleri takmayı seven) annesinin gölgesinden kurtaran yeni bir nesneyle karşılaşınca yine güçlü biçimde bir tahrik oluyor. Yani bazen benzerlik bazen de zıtlıklar çekici geliyor.

Fetişizm Tedavisi – Platon’un Önermesi : Aşk Merdiveni

Fetişlere dair ilginç, beklenmedik ve kesinlikle bu konuyu incelemek için yapılmamış olan bir açıklama, Platon’un Sempozyum’unda anlatılan Sokrates’in akşam yemeğindeki ünlü aşk tartışmasında bulunur, Platon, Aristofanes’i sözcü olarak kullanıp o dönemden beri Aşk Merdiveni olarak bilinen teoriyi anlatır. Bu teoride görme duyumuz aracılığıyla bize çekici gelen her şey, sonunda görsel olmaktan çıkıp Platon’ın ‘iyi’ adını verdiği daha geniş bir kategoriye yükselir. Nesnelerin dünyasıyla düşünce ve erdemin dünyasını ilişkilendiren bu merdiven, fetişleri açıklamak için onları cinsellikle sınırlı olmalarından dolayı üstünde düşünülmesi gerekmeyen, önemsiz olgular olarak ele alan iç karartıcı yoruma yararlı bir alternatif olarak görülebilir. Platon’un felsefesi sayesinde güzel bir makosen ayakkabı, hoş bir eski saat ya da lastik bir bileklik, önemsiz ve bağlantısız arzu dalgaları yaratmaktan başka bir işe yaramayan nesneler olarak görülmekten kurtulabilir. Platon’un izinden giderek bunlar ve diğer fetişlerimiz, başka bir insanin en çok sevdiğimiz özelliklerine tırmanan bir merdivenin en alt basamağında kendilerine yer bulabilir. Bizi tahrik etmelerinin nedeni aslında iyi’yi işaret etmeleridir. Bu şekilde nesneler ihtiyacımız olan bir şeyi veriyor bize. Onu rehber olarak kullanabilirsek, kendimizle ilgili büyük ipuçları verecektir.

Makalemde fetişizm üzerine bir bakış açısı oluşturmaya, onu bir anormallikten ziyade bize işaret ettiği geçmişimize yönelmenin her şeyi anlamlı kıldığını göstermeye çalıştım. Yatak odanızda birbirinize zarar vermedikten sonra, rıza ile ne yaptığınız, hangi nesneleri kullandığınız sizin inisiyatifinizdedir. Sizde, partnerinizde memnunsa bir sorun yok ! Lakin fetişist cinsel dürtülerinizin ya da dekolte yerlere bariz bir biçimde bakma davranışlarınızın yineleyici ve istem dışı bir biçimde ortaya çıkması, sizde belirli toplumsal ve mesleki alanlarda sıkıntıya neden olabilir. İşte tam da bu noktada cinsel terapist İstanbul ilinde tercih etmeniz gereken bir seçenek haline gelir.

 

Sevgiyle kalın…

 

 

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Çift ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar