Bize Mesaj Yollayın
info@terapilife.net
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

İkileme Girmek ‘Gitmek mi Kalmak mı?’

Seçiminizi “nasıl” yapacağınız yaşamsal önem taşır çünkü farkına varmanın ve ‘Artık böyle devam edemeyeceğim’ diye düşünmenin hemen ardından pek azımız ilişkimizin geleceği hakkında doğru bir karar verme konumunda olur. Aslında çoğumuz bir sonraki adım hakkında çelişik duygular yaşarız. Sonra çatışan dürtülerimiz bizi şaşkına çevirir. İlişkiyi sürdürmek imkânsız gibi. Bırakıp gitmek daha da kötü gelir. Ne yapmalı?

Tavsiyem: Bu noktada geri alınamaz kararlar vermeyin. Benim deneyimlerime göre en akıllıca ilk adım, ikilemin içine girip bir sonraki adım iyice netleşene kadar ikilemin içinde kalmayı kabul etmektir.

Carl Jung’un “Hayatın Evreleri” başlıklı makalesinde ileri sürdüğü gibi, “hayatın öğle sonrasını, hayatın sabahına uygun bir programa göre yaşayamayız çünkü sabah büyük olan ne varsa akşam küçük olacaktır ve sabah gerçek olan ne varsa akşam bir yalana dönüşmüş olacaktır.”

İlişki dünyasında bu; 19 yaşında ihtiyaç duyduğum türden aşk ve dostluğun, 43 yaşındayken ihtiyaç duyduğumla aynı olmayacağı anlamına gelir. Yakınlık ve destek tanımınız da farklı olacaktır. Nasıl ki bir iş sözleşmesini zaman içinde gözden geçirip revize etmek gerekirse, ilişkide de aynı gereklilik vardır. Ancak bu gözden geçirme, hem cesareti ve içe bakışı ve hem de konfor alanımızdan -yani kim olduğumuzu düşündüğümüzün ve ilişkimizde olduğumuz yere nasıl geldiğimizin hikâyesini sakladığımız alandan- ayrılmaya hazır olmayı gerektirir.

İlişkinizi gözden geçirirken, acılarınızın bir kısmına partnerinizin veya hatta daha önce yaşadığınız ‘negatif iletişim döngüsü’ nün sebep olmadığını fark edip şaşırabilirsiniz. Katı gerçek şudur ki;

Başka bir kişiyle ilişkiniz sizi yalnızlıktan, düş kırıklığından ve hayatın geçiciliğinden koruyamaz.

Eğer sizi tatmin etmediği için direkt ilişkiyi sorumlu tutarsanız içinizdeki gerçek arayışı kaçırırsınız. Sonuçta kendi yolculuğumuzu yalnız yaparız.

Eğer şimdi güdüleriniz, pişmanlık ve hatalarınız, ihtiyaç ve arzularınızla dürüstçe uzlaşmak için zaman ayırırsanız, seçeneklerinizi değerlendirmek ve ilişkiniz hakkında akıllıca bir karar verebilmek için çok daha iyi donanımlı olursunuz. Bu aşamada kendiniz hakkında öğrenebildikleriniz, partnerinizle birlikte kalsanız da kalmasanız da size yararlı olacaktır.

Sevgiyle kalın..

 

Psikoterapist Eyüp SARI

 

 

KAYNAKÇA:

– Carl Jung’un “Hayatın Evreleri”

– Linda Caroll “Aşkın Döngüsü” 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar