Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Kadın Karşısında Başarısız Olma Korkusu, Erkekte Neyi Tetikler ?

Cinsel işlev bozuklukları için, yardım almak isteyen erkeklerin çoğunluğu bekârdır. Bir kadınla karşılaşınca “sertleşemiyorum’’ diye yakınan genç bekâr erkekler, genellikle ilk cinsel deneyimlerini genelevi kadınlarıyla gerçekleştirme girişiminde bulunmuşlardır.

Cinsel eğitimsizlik, toplumsal değerlendirmeler ve başka nedenlerle ilk deneyimlerinde başarısız olan bu erkekler genelde, ‘’ben öldüm, mahvoldum, artık erkek değilim’’ anlamına gelen bir ruhsal tedirginlik gösterirler.

Büyük bir bölümü de ruhsal çöküntüye uğrayıp yıkılıyor. Övündüğü o penisi artık söz dinlemiyordur, haliyle bir yıkım oluyor tabii.

Çünkü cinsel ilişkilerde, kadınla birliktelikte erkekçe davranışın kanıtlanması yalnızca sertleşen bir penisle mümkün görülmektedir. Erkeklik organının sertleşmesi ve bunun bir süre devam ettirilmesinin ‘erkekliğin’ gücü olarak algılanması yaygın bir eğilimdir. Dolayısıyla kadın karşısında başarısız olma korkusu, erkekte ereksiyon sorunlarını tetikleyebiliyor. Kadınlar için de cinsel ilişki sırasında erkekten beklenenlerin başında onları cinsel doyuma ulaştıran ve sertliğini erken yitirmeyen penis gelmektedir. Çünkü çoğu cinsel yakınma, ‘işini bitirince kocam sırtını dönüp uyuyor’ biçiminde, erkeğin karısından önce boşalmasından ( erken boşalma ) ve penis sertliğinin kaybolmasından ( empotans ) kaynaklanmaktadır.

Her iki cins için bu anlamda önemli olan penis sertliği, korunmak istenen, sürdürülmek istenen bir erkeklik gücü olarak algılandıkça, bunu yitirme korkusu erkekte daha da artıyor ister istemez. Görüşüme göre,

Freud’un ortaya koyduğu ‘hadım edilme korkusu’ nun kökeninde, erkeğin kadın karşısında penis sertliğini yitirmenin ve kadını cinsel doyuma ulaştıramamanın doğurduğu kaygı yatmaktadır.

Bu kaygı da, ‘erkekliğimi kanıtlayamayacağım’ korkusundan ileri gelmektedir. Burada erkeğin sertleşemezken hissettiği kaygı, çocukken ki bilinçdışı hadım edilecek miyim kaygısıyla eşdeğerdir.

Yukarıda bahsettiğim, kişinin kendine ait sorunlu değer yargıları ve benlik sayısı sertleşme sorunlarının nihai sebebidir. Empotans tedavisi de, kişinin bu yanlış inanışlarının giderilmesi ve kendilik değerinin organizasyonu üzerine, eş terapisi formatında yapılmaktadır. Sertleşme sorunu yaşayan kişinin partneri önemli bir konuma sahiptir, cinsel terapi sürecinde.

Kadınlar erkeklere göre inanılmaz derecede güçlüler. Güçten kastım erkekler üzerindeki o sihirli etkilerinden. Erkeklerin, duygusal anlamda hayatlarına devam edebilmeleri için kadınlara ihtiyacı var.

‘’Kadınlık  sanatı, erkeğe kastrasyon korkusu yaşatmadan var olabilme ve yönetme sanatıdır.’’

Onların onayı, desteği ve cesaretlendirmeleri kendilerinden emin yaşamalarını sağlıyor. Kadınların ilgisi ve sağladıkları rahatlık, yaşamlarındaki erkeklerin güvende olduklarını ve destek aldıklarını hissetmelerine yardım eder. Tam tersi durumlarda ise erkekte cinsel sorunlar ortaya çıkıyor. Terapilerde yapmaya çalıştığımız şey, erkeğin ihtiyaçlarını ve hissettiği yetersizlik duygusunu dile getirmesi, kadının da bir dans gibi erkeğe eşlik ederek. Onu olduğu gibi kabul ettiğini, taleplerini partnerine herhangi bir başarısızlık duygusunu hissettirmeden söylemesi ve davranmasıdır.

Sevgiyle kalın..

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Cinsel Terapist 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar