Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Orgazm Olamıyorum Çünkü Eşim Erken Boşalıyor?

Bazı kadınlar hâlâ cinsel ilişki esnasında ilk orgazmlarını olmaya çalışırken, bazı erkekler de kendi orgazmlarının ne kadar hızlı olacağını kontrol etmek isterler. Erkek ve partneri bu durumdan memnunsa, o zaman bu bir sorun değildir. Ancak erkek, cinsel ilişkilerinin çok kısa sürdüğünü ya da partnerinin içine girdikten hemen sonra boşalmasının doyuma ulaşmasını engellendiğini düşünüyorsa, bu bir sorundur. Ve buna literatürde erken boşalma denir.

Aslında çoğu erkekte görülen erken boşalma olayı, normal bir boşalmadır. Ama kadınla birlikte cinsel eyleme başlayıp kadından önce uyarıldığı ve cinsel gerilime çabuk ulaştığı için bu durum problem olmaktadır.

Çoğunlukla erkek, erken doyuma ulaşıp boşaldıktan sonra, refraktör evre dediğimiz fizyolojik bir sürece girer.Yani cinsel uyarana kapalı olduğu bu sürede, kadın aktif de olsa kocasıyla psikoseksüel haz yaşantısı içine giremeyince şunu düşünüyor.

‘’Her birleşmenin beni cinsel doyuma ulaştırabileceğine inanmıyorum.’’

Nitekim, araştırmalarda evli kadınların çoğu ender olarak doyuma ulaşmalarının normal olduğunu sanıyor, erkek gibi kendilerinin de her birleşmede orgazm olabileceklerini, olmaları gerektiğini kabul edemiyorlar.Zamanla bu durum kadında cinsel isteksizlik de oluşturabiliyor.

Orgazm için Ne Gerekli ?

Orgazm olmanın harika şeyler hissettirdiğini biliyorsanız, hiçbir zaman orgazm olmamış olmanın nasıl bir şey olduğunu muhtemelen hayal edemezsiniz. Ancak bazı kadınlar, cinsel zevk duysalar bile, hiç orgazm olmamışlardır. Tüm kadınlar orgazm olabilirler. Ama bazılarının bunun nasıl gerçekleşebileceğini öğrenmesi gerekir.

Erken boşalma sorunu yaşanan çiftlerde, erkeğin kadından önce doyuma ulaştığı cinsel birleşmeler sıkça görülür. Genelde bu tür ilişkilerde kadının doyum beklentisi olmaz ve cinselliği bir görev gibi, geçiştirme davranışı içinde gerçekleştirir. Buna karşılık karısının nasıl olsa doyuma ulaşamayacağını bilen, hatta zevk almadığı için hareket etmeden öylece yattığını gören erkek de ‘’bir an önce işimi bitireyim’’ davranışına girer. Böylece de kendini erkeğine onu boşaltmak göreviyle sunan kadında, kocasının daha kısa süre içinde boşalmasına bir nevi yardımcı olur.

Kadının fizyolojik olarak geç uyarılmasına, bir de cinsel davranışını olumsuz yönde etkileyici ruhsal etkenler de eklenince, uyarılma daha da uzar, bazen olanaksız hale gelir. Kadın cinsel birleşmeyi bilinçli olarak istese bile, bilinç dışı birikimler uyarılmasını engelleyebilir. Bu durum da da çoğu erkek; ‘’Karım nasıl olsa bir şey anlayamayacak, ben kendim boşalayım.’’ diyip kısa yoldan doyuma ulaşır. Oysa bu konuda bilinçli davranan eşler, her birleşmede her ikisi için de haz verici olan bir cinsel doyuma ulaşabilirler.

Erken Boşalma Nasıl Öğrenilir ?

İstediğinden önce boşalan birçok erkek, erken boşalmayı küçük yaşlarında öğrenmiştir. Erkek, ergenlik döneminde, mastürbasyonun verdiği güzel duygulara odaklanmaksızın, hızlı bir rahatlama sağlamak ve çabuk orgazm olmak için mastürbasyon yapmaya alışmış olabilir. Sonra da, eğer ergenlik döneminde seks yapmaya başlamışsa, anne-babası eve dönmeden ya da polis arabanın camını çalmadan önce bitirmek için ,işi aceleye getirmiş olabilir. Ayrıca birçok genç, boşalmanın zevkini bir an önce yaşamak ister ve beklemez. Bu şekilde beden erken bir şekilde boşalmayı öğrenmiştir. Erken boşalma tedavisi ‘nde yapılan, yeni bir öğrenme gerçekleştirmektir yani vücudumuzun geç boşalmayı öğrenmesi. Cinsel terapi bu amaca hizmet etmektedir.

Erken boşalma sorunu olan bir erkekseniz, ve bu durum cinsel yaşamınızı etkiliyorsa, vücudunuzla ve duygularınızla daha uyum içinde olmayı ve boşalacak duruma geldiğinizde bunu fark etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Sonra da bu süreci kontrol etmeyi ya da ertelemeyi öğrenmeniz lazım.

Cinsel ilişki sırasında uzun süre boşalmamak çok önemli bir nokta gibi görünüyor değil mi ? Peki şunu sormak istiyorum. Her şey bir yana, kim tek suçlu olmayı yada partnerinden, giderek artan şiddetteki orgazmları esirgemeyi ister ki ? Türkiye’ de yapılan araştırmalar da 10 erkekten 7’sinin erken boşaldığını gösteriyor. Bu bir gerçekliktir fakat bir kader değildir. Cinsel işlev sorunlarının yüzde 100 çözümü vardır. Bu konu da Cinsel Terapi değerlendirilmesi gereken önemli bir seçenektir.

Sevgiyle Kalın..

Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar