Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Evlilik Terapisi Ne Kadar Sürer?

Çiftler, seansta artık sorunlarını konuşabilir seviyeye geldiklerinde, bu bir gelişme kaydettiklerinin göstergesidir. Amacımız bu gelişmeyi terapi ortamı dışında da sürdürmelerini sağlamak olacaktır. Belli bir süre seanstaki bu gelişme pekiştiğinde, seans dışında da sorunlarını çözebilir duruma gelirler. Ki bu da terapilerine veda etme zamanının geldiğinin bir göstergesidir. Evlilik terapilerinde sonuçlanma, hafta da 1 seanslara devam edildiği düşünülürse , 2-6 ay arasında değişmektedir. Bu terapi hızını, danışanların ortak işbirliği ve motivasyonları ileri derece de etkiler.

En İyi Psikoterapisti Nasıl Seçebiliriz?

En iyi terapist diye bir şey yoktur. Destek almak istediğiniz duruma göre seçebileceğiniz uzmanlıkları olan psikoterapistler vardır. Örneğin:,cinsel terapi, takıntılar,iletişim sorunları vb. sorunlarla başvuruyorsanız bilişsel davranışçı terapi uygulayan uzaman en etkili psikoterapist olacakken. Çift ve Evlilik terapisi, kaygı bozukluğu, kişilik bozuklukları için bir destek almak istiyorsanız duygu odaklı terapi,psikodinamik terapi uygulayan bir psikoterapist doğru seçim olacaktır.

Egzersizlerle Cinsel Terapi Nasıl İşler?

Seansta keşfedilen farkındalıklar ve öğrenmelerin yanısıra, kadın ve erkeğe evde uygulanacak aşk oyunları dediğimiz cinsel egzersizler önerilir. Egzersizler tedavinin kendisi değildir, tek başına tüm sorunları da ortadan kaldırmaz bir araçtır fakat bilinçli bir şekilde yapılırsa kişinin cinsel özgüvenine büyük katkı sağlayıp, amaca ulaşmasına yardımcı olur.

Psikoterapist ile paylaştığınız her konu gizli kalır ve sizin dışınızda biriyle paylaşılmaz. Eğer ki sizin sürecinizin hızlanması için bir paylaşım gerekliyse , bunun için sizden izin almadan bu durum gerçekleşmez.

Seçim yapacak bir isim listeniz olduğunda, sonraki adım sizin için en uygun olan psikoterapisti nasıl bulacağınızı bilmektir. Sizin için en uygun olan cinsel terapisti seçmek, konuşurken kendinizi rahat hissedeceğiniz ve size yardım edebilecek birini seçmektir. Ancak her koşulda aramanız gereken bazı kriterler vardır.

-Özellikle cinsel terapi alanında eğitim almış (yalnızca evlilik terapisi, aile terapisi, aile danışmanlığı yada genel terapi konusunda değil).

-Güvenilir bir üniversiteden yüksek lisans, doktora ya da tıp doktorluğu diploması olan,

- İlk aradığınızda cinsel terapi hattı veya profesyoneli, sizinle telefonda konuşmaya açık olan ve size ilk seansından ne beklemeniz gerektiğini açıklayacak biri.

İdeal olanı, bu tür konuların çiftlerin birlikte katıldıkları birleşik psikoterapi oturumlarında yapılmasıdır. Terapiye gelmek istemeyen eşe ısrar etmek, bir sonuca ulaştırmayacaktır. Bunun için terapi sürecine katılmak isteyen eşle Bireysel Çift ve Evlilik Terapisi olarak ilerliyoruz. Terapi de olan eş , terapi odasında diğer eş sanki varmış gibi, onun bakış açısını dikkate alarak ve ilişkideki sorunlarda kendisinin payı üzerine çalışıyoruz. Bu süreç sonrasında kişideki değişimle birlikte evlilik sisteminde de birtakım değişiklikler görüyoruz, tabi burda terapiye katılan kişinin motivasyonu ve işbirliği çok önemli. Genelde bir zaman sonra, ilişkilerindeki değişimi gören diğer partnerde sürece katılmak istemektedir. Ve sonrasında da birleşik oturumlarla birlikte Çift ve Evlilik Terapisine başlarız.

Bir cinsel terapist tam olarak hangi sorunlarla yaşadığınızı keşfetmek amacıyla size ilgisiz görünebilecek geçmişinizle ilgili konuları da kapsayan bir dizi soru yöneltir. Bu sorular cinsel öykünüzü incelemenin bir parçasıdır. Cinsel terapi de bir çift bana geldiğinde, ilk görüşme sonrasında, hemen her zaman çiftlerle ayrı ayrı görüşürüm. Bir tam seans kadına, bir tam seans erkeğe değerlendirme görüşmesine alırım. Çiftlerin çocukluktan, ergenlikten , flörtlerinden, ilişkilerinin başları, evliliklerinin kuruluş hikayelerinden bu zamana kadar ki süreçlerini kendi dünyalarında nasıl yaşadıklarının bilgisini bütüncül bir yaklaşımla değerlendiririm. Bu şekilde, hikayeyi her iki ağızdan da dinlemiş olurum. Her ne kadar bu iki farklı hikaye gerçeği tam olarak yansıtmasa da iki tarafı da dinlemekle, genellikle sorunun asıl kaynağını belirlemeye yaklaşırım. Değerlendirme görüşmelerimde , her iki partnerle de ayrı ayrı görüşmemin ardından çifti birlikte kabul ederim ve bundan sonra her hafta birlikte tek seans olarak devam ederiz.

İlk seansın başında, cinsel terapist sizden sorununuzu tarif etmenizi ister. Ardından mevcut cinsel yaşamınız hakkında sorular sorar. Yeni tanıştığınız birine, cinsel hayatınızın özel ayrıntılarını anlatmak uygunsuz gelebilir. Ancak terapiste verdiğiniz bilgilerde ne kadar dürüst olursanız, size o kadar yardımcı olabilir. Bu başlangıç konuşmalarının ardından terapistinizle birlikte bir tedavi planı yaparsınız. Bazen cinsel terapist, sorununuzun fizyolojik olmadığından emin olmak için bir doktora (ürolog) gitmenizi veya birtakım hormonal testler yaptırmanızı da isteyebilir.

Bazı cinsel sorunlardan kurtulmak için yalnızca kısa süreli bir terapiye ihtiyacınız varsa, sorunlar hakkında konuşmak için terapiste muhtemelen 6 seans bile yetebilir. Ancak bazı insanlar için cinsel terapi daha karmaşıktır, yıllar sürebilir. Siz ya da siz ve partneriniz cinsel sorununuzu çözdüğünüzü hissettiğiniz zaman, cinsel terapiyi bırakmanın zamanının geldiğini anlarsınız ve artık seksi hayatınızın harika bir parçası olarak görürsünüz. İster uzun süreli olsun, ister kısa süreli, her seans arasında terapistiniz evde tek başınıza ve bir süre sonra partnerinizle aşk oyunları dediğimiz bazı egzersizlerde bulunmanızı da ister.

Her iki taraf da ilişkilerinin üzerine eğilip, emek vermek istediklerinde. Evlilik terapisi'nin başarı oranı yüzde 85'lerin üzerinde, ancak çaba tek taraflı olduğunda aynı başarıyı göstermesi tabii ki çok zor, yüzde 50'nin altında diyebiliriz. İstanbul'lulara tanıdık bir ifadedir köprüden önce son çıkış. Eğer son çıkış kaçmışsa dönüş epey zor oluyor tabii ki de.

Soru Sor

Aşağıdaki formu kullanarak, terapi süreci ile ilgili herhangi bir soru sormaktan çekinmeyin. Mesajınız mümkün olan en kısa sürede, ilgili terapistimiz tarafından cevaplandırılacaktır.