Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00

Vajinismus

Vajinismus; vajinanın dışındaki kasların girişi engelleyecek, tekrarlayan bir biçimde sürekli olarak istem dışı spazmın olması, kasılması olarak görülür. Vajinanın 1/3 dış kısmının cinsel ilişki aşamasında istemsiz olarak kasılması ve penisin girişine engel olmasıdır. Travma, tecavüz ve geçirilen cerrahi girişimler sonucu gelişebilir. Bunun dışında kızlık zarı kalıntıları, doğum sırasında açılan ve dikiş atılan bölgede oluşan dokular, cinsel organlara ve cinsel salgı bezlerine ait iltihaplı hastalıklar ve menopozdaki vajinal değişiklikler nedeniyle de oluşabilir.

Vajinismus sıklıkla psikolojik nedenlerle veya yetiştirilme koşullarına bağlı olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Anne – baba ilişkilerinin bozuk oluşu, annenin fazla pasif, babanın tehditkar veya saldırgan oluşu,ilk ilişkide çok ağrı çekileceğinin anlatılması,cinselliğin kadın açısından kötü bir şey veya sırf katlanılması gereken bir görev olarak gösterilmesi, vajinaya zarar geleceği endişesi, kendine güvensizlik suçluluk duygusu vajinismusa yol açan etkenlerdendir.

Cinsel terapi görülmesini gerektirir. Bir kader değildir,tedavi edilebilen bir durumdur. Merkezimizde vajinismus üzerine cinsel terapi uzman desteği verilmektedir. Bu konuda randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz. 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar