Bize Mesaj Yollayın
[email protected]
Haftaiçi: 16:00 - 21:00
Cumartesi:10:00-19:00
yansıtma

Yansıtma (Projeksiyon)

İlişkinizde, düşmemeniz gereken başka bir tuzak da yansıtma tuzağıdır. Yansıtma yaparken kendi filminizi oynatmak için başka bir insanı perde olarak kullanırsınız. Karşınızda sadece kendi hayallerinizi görür, gerçek bir insan görmeyi başaramazsınız. O insanın neler düşündüğünü bildiğinizi sanırsınız ama aslında gerçek, sadece kendi korkularınızın yansımasıdır. Belki de partnerinizin size anne babanızın davranacağı şekilde davranacağını var sayarsınız. “Sana acımı gösterirsem, bana olan saygını yitirirsin.”

İnsanların bize nasıl tepki vereceğine dair beklentilerimizi, hepimiz anne babalarımızdan öğrendik. Belki de sevgililerinizin akıl okuyamadıkları için asla bilemeyecekleri beklentilerinizi onlara yansıtıyorsunuzdur?

Kendi duygularınıza sahip çıkma sorumluluğunu üstlendiğiniz zaman, yansıtma yapmaktan da vazgeçerek sevdiğiniz insanları bütün muhteşemlikleriyle, kendileri olarak görebilirsiniz.

Aklınızdan partnerinizi suçlayan düşünceler geçtiğini fark ettiğinizde, kendinize şunu sorabilirsiniz: “Burada benimle ilgili olan şey nedir?” İçinizde bulacağınız şey, “Aman Allahım, öfkelendiğim zamanlarda babam gibi davranıyorum.” gibi keşifler yapmanıza neden olabilir. O zaman sevgilinize gidip, olanlar sayesinde zihninizdeki hangi eski kodlanmaları keşfettiğinizi anlatabilir ve onunla birlikte bu konuda ne yapacağınıza dair beyin fırtınası gerçekleştirebilirsiniz.

Her ikiniz de kendi duygularınıza sahip çıkma konusu üstünde çalışırsanız, o zaman partneriniz kendi duygularınızı anlamanızda size yardımcı olabilir ve daha da önemlisi kendisi de size yansıtma yapmamayı başarabilir. O zaman bir daha asla kendinizi başkasının şovunda kullanılan bir kukla gibi hissetmezsiniz…

Sevgiyle kalın..

Psikoterapist Eyüp SARI

 

KAYNAKÇA:

  • Etik Sürtük-Dossie Easton
  • Geçmiş Şimdi Olduğunda-David Richo

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar